Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

Fakültemiz Her Geçen Gün Başarı İvmesini Yükseltiyor

 

Fakültemiz her geçen gün başarı ivmesini yükselterek, araştırma projelerinde İlimizin ve Ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

Fakültemiz Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Uğur Akpulat’ın yürütücülüğünü yaptığı “Duchenne Musküler Distrofi Hastalarının Kan Dolaşımındaki circRNA’ların Belirlenmesi ve Biyobelirteç Potansiyellerinin Araştırılması” projesi TÜBİTAK-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Dünya genelinde ve ülkemizde 3500 – 5000 erkek doğumunda bir karşılaşılan ve ilerleyici kas kaybı ile karakterize genetik bir hastalık olan Duchenne musküler distrofi (DMD) hastalığının uygulanan tedavi yaklaşımlarına erken yanıt gösteren herhangi bir biyobelirteç bulunmaması ve hastaların yüksek tedavi maliyetlerine katlanmalarına ya da ağır yan etkilere maruz kalmalarına neden olması sebebiyle proje ekibi tarafından çeşitli araştırmalar gerçekleştirildi.

Araştırmalar sonucunda birçok kronik hastalık için potansiyel biyobelirteç olduğu kanıtlanmış circRNA’ların DMD hastalığının seyri boyunca davranışları incelenecek olup biyobelirteç olabilecek circRNA adayları belirlenecek.

Fakültemiz Biyoistatistik Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Funda Çatan İnan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Gökçen Öz Tuncer, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Gültekin Kutluk, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Meral Bilgilisoy Filiz, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Hülya Gündeşli, Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Genom Çalışmaları Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Özkan Özdemir’in araştırmacı olarak yer aldığı projenin danışmanlığını ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. N. Füsun Toraman yapıyor.

Öğretim Üyemiz Dr. Uğur Akpulat’ı bu önemli çalışmadan dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını temenni ediyoruz.